NOTA PRAWNA
Inchcape Motor Polska docenia Twoje zainteresowanie swoimi produktami i serwisem internetowym. Nota prawna określa warunki i zastrzeżenia dotyczące użytkowania serwisu internetowego i odnosi się do wszystkich jego użytkowników. Korzystanie w jakikolwiek sposób z serwisu oznacza akceptację niniejszych warunków.
OCHRONA DANYCH / OŚWIADCZENIE O PRYWATNOŚCI
Inchcape Motor może poprosić Cię podczas Twojej wizyty w serwisie o przekazanie informacji osobistych. Przekazanie ich jest zawsze dobrowolne. Inchcape Motor nie wykorzysta Twoich danych zebranych za pośrednictwem serwisu internetowego w żaden inny sposób niż do polepszenia obsługi klienta oraz wysyłki informacji o produktach Inchcape, BMW, MINI lub specjalnych ofertach. Dla tych celów Twoje dane mogą być przechowywane, przetwarzane oraz, gdy zajdzie potrzeba, przekazywane innych podmiotom wchodzącym w skład grupy Inchcape Motor. Inchcape Motor deklaruje, że wszelkie informacje będą traktowane jako ściśle poufne, zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony danych oraz że nie zamierza sprzedawać, wynajmować ani przekazywać informacji o Tobie osobom trzecim.
PRAWA AUTORSKIE
© Copyright Inchcape Motor Polska, Warszawa, Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w serwisie Inchcape Motor są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną Inchcape Motor. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody Inchcape Motor są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe serwisu Inchcape Motor są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.
ZNAKI ZASTRZEŻONE
Jeśli nie stwierdzono inaczej, wszystkie znaki wykorzystane w serwisie Inchcape Motor są zastrzeżone przez Inchcape Motor, a w szczególności znaki marek, nazwy poszczególnych modeli, ich logotypy oraz inne znaki graficzne.
GWARANCJE I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Informacje zaprezentowane w serwisie Inchcape Motor są dostarczone w zastanej przez Ciebie formie, bez żadnych gwarancji, wyrażonych jednoznacznie bądź implikowanych. Inchcape Motor dołożyło wszelkich starań, by materiał zawarty w serwisie był aktualny i kompletny, jednak może on zawierać błędy i niedokładności. Z uwagi na powierzenie utrzymania serwisu podmiotom trzecim, Inchcape Motor nie jest ponosi odpowiedzialności za zawartość serwisu internetowego oraz publikowane w nim treści. W żadnym przypadku Inchcape Motor nie bierze odpowiedzialności za jakiejkolwiek bezpośrednie i pośrednie straty wynikające z korzystania z serwisu, a także nie odpowiada za jakiekolwiek uszkodzenia lub wirusy, które mogą zainfekować Twój sprzęt podczas korzystania z serwisu, a w szczególności w związku z pobieraniem z niej jakichkolwiek materiałów, plików, materiałów tekstowych, zdjęciowych, graficznych, dźwiękowych i filmowych. Inchcape Motor może publikować odnośniki do innych stron internetowych i nie ponosi odpowiedzialności za materiały zawarte na tych stronach.
LICENCJE
Inchcape Motor pragnie prowadzić innowacyjny i aktualny serwis internetowy. Jakkolwiek, prosimy zrozumieć, że Inchcape Motor musi chronić swoją własność intelektualną, a w szczególności patenty, znaki towarowe i prawa autorskie. W związku z powyższym, żadne licencje do wykorzystania własności intelektualnej Inchcape Motor oraz podmiotów trzecich nie są dostępne za pośrednictwem serwisu internetowego.
INFORMACJE O FIRMIE
Inchcape Motor Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 01-424,
al. Prymasa Tysiąclecia 64, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy
Kapitał Zakładowy: 60 305 000,00 PLN
KRS 0000215843, Regon 015790996, NIP 5262782779
ZMIANY WARUNKÓW I ZASTRZEŻEŃ
Wszelkie informacje, specyfikacje oraz ilustracje zawarte na stronach serwisu internetowego Inchcape Motor opracowane zostały na podstawie najbardziej aktualnych informacji dostępnych w momencie publikacji. Inchcape Motor zastrzega sobie prawo do modyfikowania zawartości serwisu w każdym momencie, a w szczególności informacji o dostępnych kolorach, materiałach, wyposażeniu, specyfikacjach i modelach, bez konieczności powiadomienia o tym fakcie użytkowników. Inchcape Motor nie odpowiada za błędy typograficzne.
Inchcape Motor zastrzega, że zdjęcia produktów mogą zawierać wyposażenie nieoferowane na polskim rynku a także wyposażenie dodatkowe, nieoferowane w wyposażeniu standardowym. Standardy wyposażenie mogą ulegać zmianom. Więcej informacji dotyczących aktualnej oferty Inchcape Motor, BMW, MINI, BMW Motorrad na rynku polskim, standardów wyposażenia oraz specyfikacji technicznych można uzyskać kontaktując się z lokalnym przedstawicielem BMW oraz Inchcape Motor.
INFORMACJE O PRODUKTACH
Inchcape Motor zastrzega możliwość modyfikacji powyższych informacji w dowolnym momencie poprzez aktualizacje zawartości tej strony. Zmiany te są wiążące dla użytkowników w momencie ich opublikowania. Inchcape Motor zachęca do okresowego odwiedzania tej strony celem zapoznania się aktualnymi warunkami i zastrzeżeniami.
Inchcape Motor Polska Sp. z o.o., Wrzesień 2016.
INFORMACJA O PUBLIKACJI STRATEGII PODATKOWEJ ZA 2020 R.
INFORMACJA O REALIZOWANEJ STRATEGII PODATKOWEJ
w roku podatkowym trwającym: od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O.
I. Ogólne informacje o INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O.
INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O. (dalej: IMP lub Spółka) jest autoryzowanym dealerem pojazdów samochodowych marki BMW i MINI obecnym w trzech lokalizacjach w kraju. Posiada swoje salony sprzedaży w Warszawie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Przedmiotem działalności IMP jest sprzedaż pojazdów samochodowych nowych i używanych i serwis pojazdów oraz ich naprawa.
Najważniejszymi wartościami, którymi kieruje się Spółka są orientacja na cele, rzetelność, szacunek, uczciwość, lojalność oraz inicjatywa i kreatywność. Od swoich pracowników Spółka oczekuje przestrzegania zasad etyki oraz uczciwości zawodowej, a także kierowania się zasadami i wartościami określonymi w „Kodeksie Postępowania”.
II. Podejście IMP do publikacji informacji o realizowanej strate- gii podatkowej
W dniu 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT) wprowadzające obowiązek publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.
W związku ze spełnieniem w poprzednim roku podatkowym, tj. roku podatkowym trwającym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. (dalej: rok podatkowy 2020) kryterium przychodowego, o którym mowa w art. 27b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, Spółka publikuje niniejszą informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy 2020.
Zakres wskazanych przez Spółkę informacji o realizowanej strategii podatkowej jest zgodny z katalogiem informacji wskazanym w art. 27c ust. 2 ustawy o CIT z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej przez Spółkę działalności.
Niezależnie od nowelizacji przepisów ustawy o CIT, IMP wskazuje, że opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej Spółka traktuje jako wyraz jej transparentnego podejścia do realizacji obowiązków podatkowych zarówno wobec organów podatkowych, partnerów handlowych jak i inwestorów, oraz otoczenia rynkowego.
III. Informacja o realizowanej strategii podatkowej przez Spółkę za rok podatkowy 2020 - część właściwa
1. Podstawowe założenia Spółki w zakresie funkcji podatkowej
Podstawowym celem IMP, w zakresie kwestii podatkowych, jest prawidłowe wywiązywanie się z nałożonych na nią obowiązków podatkowych, w tym w szczególności płacenie podatków w kwocie i w czasie wymaganym przepisami prawa podatkowego.
Powyższe zobowiązanie Spółka postrzega jako element odpowiedzialnego i profesjonalnego podejścia do prowadzonej działalności gospodarczej, a związane z tym koszty, nie traktuje jako obciążenia, ale należny zwrot części zysku do społeczeństwa.
Spółka posiada strukturę organizacyjną dostosowaną do wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i pozwalającą na efektywne wykonywanie nałożonych na nią obowiązków podatkowych. Struktura organizacyjna jest w miarę potrzeb dostosowywana do aktualnych celów i realizowanych przez Spółkę celów.
Spółka dokłada również starań, aby osoby zaangażowane w rozliczenia podatkowe Spółki, posiadały wiedzę, umiejętności i doświadczenie pozwalające skutecznie i efektywnie wypełniać powierzone zadania. Powyższe związane jest zarówno z weryfikacją kandydatów zatrudnianych na poszczególne stanowiska, jak i zapewnieniem rozwoju kompetencji pracowników już w trakcie pracy na rzecz IMP.
W ramach przyjętego przez Spółkę modelu zarządzania funkcją podatkową część zadań w tym obszarze została również powierzona profesjonalnemu podmiotowi zewnętrznemu, którego doświadczenie i zaplecze kadrowe pozwala na prawidłowe i rzetelne wykonywanie usług.
2. Procedury i procesy dotyczące zarządzania obowiązkami wynikającymi z przepi- sów prawa podatkowego
W Spółce funkcjonuje szereg zasad regulujących różne obszary związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym również odnoszących się do prawidłowego wywiązywania się z obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.
Część z nich, z uwagi na skalę realizowanych przez Spółkę przedsięwzięć gospodarczych i związanych z nimi rozliczeń podatkowych (a także w celu utrzymania jednolitego podejścia Spółki w dłuższej perspektywie czasowej), została spisana w postaci formalnych procedur, natomiast część funkcjonuje na zasadzie wypracowanych na przestrzeni lat praktyk postępowania.
Obecnie funkcjonujący w IMP stopień sformalizowania (w formie spisanych procedur) zasad realizacji obowiązków podatkowych współtworzy efektywny system wypełniania funkcji podatkowej, nie generując jednocześnie nadmiernych obciążeń administracyjnych po stronie jej pracowników.
Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, że szereg zagadnień związanych z zarządzaniem wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłową realizację zostało opisanych w Grupowej Polityce Podatkowej (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”). Procedura ta określa m.in. zasady:
- postępowania związane z wykonywaniem przez Spółkę obowiązków podatkowych w zakresie po- datku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości,
- regulujące kontakty z organami podatkowymi,
- korzystania ze wsparcia podmiotów, zajmujących się profesjonalnie doradztwem podatkowym,
- akceptowania wyłącznie niskiego poziomu ryzyka podatkowego,
- przechowywania dokumentacji podatkowej,
- zarządzanie zasobami ludzkimi w kontekście rozliczania podatków,
- komunikacji w zespole podatkowym.
Ponadto Spółka wskazuje, że posiada spisane zasady (polityka) rachunkowości oraz praktyczną procedurę w zakresie identyfikacji oraz raportowania schematów podatkowych (MDR).
W konsekwencji, podejmowane przez Spółkę działania w zakresie wypełniania funkcji podatkowej w żadnej mierze nie są przypadkowe, a ich realizacja wynika wprost ze spisanych procedur lub z wypracowanych i doskonalonych na bazie tych procedur praktyk postępowania.
3. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
W okresie trwania roku podatkowego 2020 Spółka nie podejmowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej, w tym:
a) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze. zm. dalej: Ordynacja podatkowa);
b) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego o którym mowa w art. 83 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2200 ze zm.).
Podejście Spółki do współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej zostało opisane w „Grupowej Polityce Podatkowej (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”).
4. Informacja odnośnie realizacji przez IMP obowiązków podatkowych na tery- torium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym o przekazanych do Szefa Krajowej Admi- nistracji Skarbowej informacjach o schematach podatkowych
IMP informuje, że w roku podatkowym 2020 terminowo realizowała wszelkie wynikające z obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa podatkowego obowiązki.
5. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Spółka ma obowiązek przedstawić informacje na temat transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekraczała 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ transakcje w 2020 roku nie spełniły warunków, o których mowa w zdaniu poprzednim, więc transakcje nie zostają w niniejszej informacji zaprezentowane.
Spółka wskazuje ponadto, że wypłacane przez nią wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych odpowiada zasadzie ceny rynkowej (ang. arm’s length principle), opisanej szczegółowo w Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych oraz w polskiej ustawie o CIT. Spółka wypełniła również wszystkie ciążące na niej obowiązki związane ze zrealizowanymi transakcjami wynikające z przepisów o cenach transferowych.
6. Działania restrukturyzacyjne
IMP informuje, że w roku podatkowym 2020 nie planowała ani nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych, mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Spółka na dzień opublikowania niniejszej informacji nie przewiduje również podejmowania działań restrukturyzacyjnych o których mowa powyżej.
7. Informacja w zakresie złożonych wniosków o wydanie interpretacji ogólnej przepi- sów prawa podatkowego, interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatko- wego, WIS oraz WIA
Spółka informuje, że w roku podatkowym 2020 IMP nie złożyła wniosków o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
Spółka nie składała również w roku podatkowym 2020 wniosków o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
b) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o po-
datku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.);
c) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia6 grudnia 2008 r. o
podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 722 i 1747 z późn. zm.).
8. Informacja w zakresie rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosują- cych szkodliwą konkurencję podatkową
Spółka informuje, że w roku podatkowym 2020 nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
ALTERNATYWNE METODY ROZWIĄZYWANIA SPORÓW
Z uwagi na obowiązek prawny jesteśmy zobowiązani do poinformowania Państwa, że Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową służącą pozasądowemu rozstrzyganiu sporów konsumenckich drogą elektroniczną, tzw. Platformę ODR (Online Dispute Resolution). Platformę ODR można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.
Nasz adres poczty elektronicznej to marketing@bmw-imp.pl. Zaznaczamy, że obowiązek przekazania Państwu niniejszej informacji spoczywa na nas niezależnie od uczestnictwa w jakimkolwiek pozasądowym postępowaniu w celu rozwiązania sporu. http://ec.europa.eu/consumers/odr/.
INFORMACJA O PUBLIKACJI STRATEGII PODATKOWEJ ZA 2021 R.
I. Ogólne informacje o INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O.
INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O. (dalej: IMP lub Spółka) jest autoryzowanym dealerem pojazdów samochodowych marki BMW i MINI obecnym w trzech lokalizacjach w kraju oraz sprzedawcą używanych pojazdów innych marek. Posiada swoje salony sprzedaży w Warszawie, w Poznaniu i we Wrocławiu. Przedmiotem działalności IMP jest sprzedaż pojazdów samochodowych nowych i używanych i serwis pojazdów oraz ich naprawa. Od swoich pracowników Spółka oczekuje przestrzegania zasad etyki oraz uczciwości zawodowej, a także kierowania się zasadami i wartościami określonymi w „Kodeksie Postępowania”.
II. Podejście IMP do publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej
W związku ze spełnieniem w poprzednim roku podatkowym, tj. roku podatkowym trwającym od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (dalej: rok podatkowy 2021) kryterium przychodowego, o którym mowa w art. 27b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 dalej: ustawa o CIT), Spółka publikuje niniejszą informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy 2021. Zakres wskazanych przez Spółkę informacji o realizowanej strategii podatkowej jest zgodny z katalogiem informacji wskazanym w art. 27c ust. 2 ustawy o CIT z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej przez Spółkę działalności. Niezależnie od nowelizacji przepisów ustawy o CIT, IMP wskazuje, że opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej Spółka traktuje jako wyraz jej transparentnego podejścia do realizacji obowiązków podatkowych zarówno wobec organów podatkowych, partnerów handlowych jak i inwestorów, oraz otoczenia rynkowego.
III. Informacja o realizowanej strategii podatkowej przez Spółkę za rok podatkowy 2021 - część właściwa
1. Podstawowe założenia Spółki w zakresie funkcji podatkowej
Podstawowym celem IMP, w zakresie kwestii podatkowych, jest prawidłowe wywiązywanie się z nałożonych na nią obowiązków podatkowych, w tym w szczególności płacenie podatków w kwocie i w czasie wymaganym przepisami prawa podatkowego. Powyższe zobowiązanie Spółka postrzega jako element odpowiedzialnego i profesjonalnego podejścia do prowadzonej działalności gospodarczej, a związane z tym koszty, nie traktuje jako obciążenia, ale należny zwrot części zysku do społeczeństwa. Spółka posiada strukturę organizacyjną dostosowaną do wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i pozwalającą na efektywne wykonywanie nałożonych na nią obowiązków podatkowych. Struktura organizacyjna jest w miarę potrzeb dostosowywana do aktualnych celów i realizowanych przez Spółkę celów. Spółka dokłada również starań, aby osoby zaangażowane w rozliczenia podatkowe Spółki, posiadały wiedzę, umiejętności i doświadczenie pozwalające skutecznie i efektywnie wypełniać powierzone zadania. Powyższe związane jest zarówno z weryfikacją kandydatów zatrudnianych na poszczególne stanowiska, jak i zapewnieniem rozwoju kompetencji pracowników już w trakcie pracy na rzecz IMP. W ramach przyjętego przez Spółkę modelu zarządzania funkcją podatkową część zadań w tym obszarze została również powierzona profesjonalnemu podmiotowi zewnętrznemu, którego doświadczenie i zaplecze kadrowe pozwala na prawidłowe i rzetelne wykonywanie usług.
2. Procedury i procesy dotyczące zarządzania obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego
W Spółce funkcjonuje szereg zasad regulujących różne obszary związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym również odnoszących się do prawidłowego wywiązywania się z obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego. Część z nich, z uwagi na skalę realizowanych przez Spółkę przedsięwzięć gospodarczych i związanych z nimi rozliczeń podatkowych (a także w celu utrzymania jednolitego podejścia Spółki w dłuższej perspektywie czasowej), została spisana w postaci formalnych procedur, natomiast część funkcjonuje na zasadzie wypracowanych na przestrzeni lat praktyk postępowania. Obecnie funkcjonujący w IMP stopień sformalizowania (w formie spisanych procedur) zasad realizacji obowiązków podatkowych współtworzy efektywny system wypełniania funkcji podatkowej, nie generując jednocześnie nadmiernych obciążeń administracyjnych po stronie jej pracowników. Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, że szereg zagadnień związanych z zarządzaniem wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłową realizację zostało opisanych w Grupowej Polityce Podatkowej (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”).
Procedura ta określa m.in. zasady:
- postępowania związane z wykonywaniem przez Spółkę obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości,
- regulujące kontakty z organami podatkowymi,
- korzystania ze wsparcia podmiotów, zajmujących się profesjonalnie doradztwem podatkowym,
- akceptowania wyłącznie niskiego poziomu ryzyka podatkowego,
- przechowywania dokumentacji podatkowej,
- zarządzanie zasobami ludzkimi w kontekście rozliczania podatków,
- komunikacji w zespole podatkowym.
Ponadto Spółka wskazuje, że posiada spisane zasady (polityka) rachunkowości oraz praktyczną procedurę w zakresie identyfikacji oraz raportowania schematów podatkowych (MDR).
W konsekwencji, podejmowane przez Spółkę działania w zakresie wypełniania funkcji podatkowej w żadnej mierze nie są przypadkowe, a ich realizacja wynika wprost ze spisanych procedur lub z wypracowanych i doskonalonych na bazie tych procedur praktyk postępowania.
3. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
W okresie trwania roku podatkowego 2021 Spółka nie podejmowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej, w tym:
a) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze. zm. dalej: Ordynacja podatkowa);
b) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego o którym mowa w art. 83 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2200 ze zm.).
Podejście Spółki do współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej zostało opisane w „Grupowej Polityce Podatkowej (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”).
4. Informacja odnośnie realizacji przez IMP obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym o przekazanych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacjach o schematach podatkowych
IMP informuje, że w roku podatkowym 2021 realizowała wszelkie wynikające z obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa podatkowego obowiązki. W zakresie identyfikacji schematów podatkowych MDR na podstawie przepisów
Rozdziału 11a Ordynacji podatkowej „Informacje o schematach podatkowych”- Spółka
w 2021 roku nie zidentyfikowała podlegających raportowaniu schematów podatkowych i nie przekazywała w tym zakresie informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
5. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Spółka ma obowiązek przedstawić informacje na temat transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekraczała 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ transakcje w 2021 roku nie spełniły warunków, o których mowa w zdaniu poprzednim, więc transakcje nie zostają w niniejszej informacji zaprezentowane.
Spółka wskazuje ponadto, że wypłacane przez nią wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych odpowiada zasadzie ceny rynkowej (ang. arm’s length principle), opisanej szczegółowo w Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych oraz w polskiej ustawie o CIT. Spółka wypełniła również wszystkie ciążące na niej obowiązki związane ze zrealizowanymi transakcjami wynikające z przepisów o cenach transferowych.
6. Działania restrukturyzacyjne
IMP informuje, że w roku podatkowym 2021 nie planowała ani nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych, mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Spółka na dzień opublikowania niniejszej informacji nie przewiduje również podejmowania działań restrukturyzacyjnych, o których mowa powyżej.
7. Informacja w zakresie złożonych wniosków o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, WIS oraz WIA
Spółka informuje, że w roku podatkowym 2021 IMP złożyła trzy wnioski o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej. Dotyczyły one przechowywania dokumentacji i prosiły o odpowiedź na pytania o podatkowe interpretacje dotyczące tego zagadnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, w podatku od towarów i usług i w przepisach Ordynacji podatkowej.
Spółka nie składała w roku podatkowym 2021 wniosków o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
b) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 831 z późn. zm.);
c) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.).
8. Informacja w zakresie rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
Spółka informuje, że w roku podatkowym 2021 nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
INFORMACJA O PUBLIKACJI STRATEGII PODATKOWEJ ZA 2022 R.
I. Ogólne informacje o INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O.
INCHCAPE MOTOR POLSKA SP. Z O.O. (dalej: IMP lub Spółka) jest autoryzowanym dealerem pojazdów samochodowych marki BMW i MINI i sprzedawcą używanych pojazdów samochodowych różnych marek obecnym w czterech lokalizacjach w kraju. Posiada swoje salony sprzedaży w Warszawie, w Poznaniu, we Wrocławiu i w Krakowie. Przedmiotem działalności IMP jest sprzedaż pojazdów samochodowych nowych i używanych i serwis pojazdów oraz ich naprawa. Od swoich pracowników Spółka oczekuje przestrzegania zasad etyki oraz uczciwości zawodowej, a także kierowania się zasadami i wartościami określonymi w „Kodeksie Postępowania”.
II. Podejście IMP do publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej
W związku ze spełnieniem w poprzednim roku podatkowym, tj. roku podatkowym trwającym od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (dalej: rok podatkowy 2022) kryterium przychodowego, o którym mowa w art. 27b ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 dalej: ustawa o CIT), Spółka publikuje niniejszą informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy 2022. Zakres wskazanych przez Spółkę informacji o realizowanej strategii podatkowej jest zgodny z katalogiem informacji wskazanym w art. 27c ust. 2 ustawy o CIT z uwzględnieniem charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej przez Spółkę działalności. Niezależnie od nowelizacji przepisów ustawy o CIT, IMP wskazuje, że opublikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej Spółka traktuje jako wyraz jej transparentnego podejścia do realizacji obowiązków podatkowych zarówno wobec organów podatkowych, partnerów handlowych jak i inwestorów, oraz otoczenia rynkowego.
III. Informacja o realizowanej strategii podatkowej przez Spółkę za rok podatkowy 2022 - część właściwa
1. Podstawowe założenia Spółki w zakresie funkcji podatkowej
Podstawowym celem IMP, w zakresie kwestii podatkowych, jest prawidłowe wywiązywanie się z nałożonych na nią obowiązków podatkowych, w tym w szczególności płacenie podatków w kwocie i w czasie wymaganym przepisami prawa podatkowego. Powyższe zobowiązanie Spółka postrzega jako element odpowiedzialnego i profesjonalnego podejścia do prowadzonej działalności gospodarczej, a związane z tym koszty, nie traktuje jako obciążenia, ale należny zwrot części zysku do społeczeństwa. Spółka posiada strukturę organizacyjną dostosowaną do wielkości oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i pozwalającą na efektywne wykonywanie nałożonych na nią obowiązków podatkowych. Struktura organizacyjna jest w miarę potrzeb dostosowywana do aktualnych celów i realizowanych przez Spółkę celów. Spółka dokłada również starań, aby osoby zaangażowane w rozliczenia podatkowe Spółki, posiadały wiedzę, umiejętności i doświadczenie pozwalające skutecznie i efektywnie wypełniać powierzone zadania. Powyższe związane jest zarówno z weryfikacją kandydatów zatrudnianych na poszczególne stanowiska, jak i zapewnieniem rozwoju kompetencji pracowników już w trakcie pracy na rzecz IMP. W ramach przyjętego przez Spółkę modelu zarządzania funkcją podatkową część zadań w tym obszarze została również powierzona profesjonalnemu podmiotowi zewnętrznemu, którego doświadczenie i zaplecze kadrowe pozwala na prawidłowe i rzetelne wykonywanie usług.
2. Procedury i procesy dotyczące zarządzania obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego
W Spółce funkcjonuje szereg zasad regulujących różne obszary związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym również odnoszących się do prawidłowego wywiązywania się z obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego. Część z nich, z uwagi na skalę realizowanych przez Spółkę przedsięwzięć gospodarczych i związanych z nimi rozliczeń podatkowych (a także w celu utrzymania jednolitego podejścia Spółki w dłuższej perspektywie czasowej), została spisana w postaci formalnych procedur, natomiast część funkcjonuje na zasadzie wypracowanych na przestrzeni lat praktyk postępowania. Obecnie funkcjonujący w IMP stopień sformalizowania (w formie spisanych procedur) zasad realizacji obowiązków podatkowych współtworzy efektywny system wypełniania funkcji podatkowej, nie generując jednocześnie nadmiernych obciążeń administracyjnych po stronie jej pracowników. Mając na uwadze powyższe Spółka wskazuje, że szereg zagadnień związanych z zarządzaniem wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłową realizację zostało opisanych w Grupowej Polityce Podatkowej (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”).
Procedura ta określa m.in. zasady:
- postępowania związane z wykonywaniem przez Spółkę obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości,
- regulujące kontakty z organami podatkowymi,
- korzystania ze wsparcia podmiotów, zajmujących się profesjonalnie doradztwem podatkowym,
- akceptowania wyłącznie niskiego poziomu ryzyka podatkowego,
- przechowywania dokumentacji podatkowej,
- zarządzanie zasobami ludzkimi w kontekście rozliczania podatków,
- komunikacji w zespole podatkowym.
Ponadto Spółka wskazuje, że posiada spisane zasady (polityka) rachunkowości oraz praktyczną procedurę w zakresie identyfikacji oraz raportowania schematów podatkowych (MDR) oraz m. in. procedurę związaną z tzw. podatkiem u źródła.
W konsekwencji, podejmowane przez Spółkę działania w zakresie wypełniania funkcji podatkowej w żadnej mierze nie są przypadkowe, a ich realizacja wynika wprost ze spisanych procedur lub z wypracowanych i doskonalonych na bazie tych procedur praktyk postępowania.
3. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
W okresie trwania roku podatkowego 2022 Spółka nie podejmowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej, w tym:
a) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze. zm. dalej: Ordynacja podatkowa);
b) nie zawarła, ani nie wystąpiła z wnioskiem o zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego o którym mowa w art. 83 ustawy z dnia 16 października 2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 948 ze zm.).
Podejście Spółki do współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej zostało opisane w „Grupowej Polityce Podatkowej” (tytuł oryginalny: „Group Tax Policy”).
4. Informacja odnośnie realizacji przez IMP obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym o przekazanych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacjach o schematach podatkowych
IMP informuje, że w roku podatkowym 2022 realizowała wszelkie wynikające z obowiązujących na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa podatkowego obowiązki. W zakresie identyfikacji schematów podatkowych MDR na podstawie przepisów
Rozdziału 11a Ordynacji podatkowej „Informacje o schematach podatkowych”- Spółka
w 2022 roku nie zidentyfikowała podlegających raportowaniu schematów podatkowych i nie przekazywała w tym zakresie informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
5. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Spółka ma obowiązek przedstawić informacje na temat transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekraczała 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo, że suma transakcji (przychodowych i kosztowych – łącznie) spełnia kryterium 5% sumy bilansowej za 2022 rok, ponieważ oscyluje wokół tego pułapu i nieznacznie go przekracza, to trzeba podkreślić, że transakcje były typowe dla działalności w grupie kapitałowej o wydzielonych funkcjach przypisanych poszczególnym podmiotom z grupy.
Spółka wskazuje ponadto, że wypłacane przez nią wynagrodzenie na rzecz podmiotów powiązanych odpowiada zasadzie ceny rynkowej (ang. arm’s length principle), opisanej szczegółowo w Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych oraz w polskiej ustawie o CIT. Spółka wypełniła również wszystkie ciążące na niej obowiązki związane ze zrealizowanymi transakcjami wynikające z przepisów o cenach transferowych.
Transakcje z podmiotami z grupy kapitałowej Inchcape indywidualnie z żadnym z podmiotów powiązanych nie przekroczyły 5% sumy bilansowej, a co więcej, to nie przekroczyły nawet 1,5% sumy bilansowej i dotyczyły obrotu towarowego (pojazdy i części do pojazdów samochodowych) oraz usług związanych z prowadzeniem działalności w grupie kapitałowej typowych dla działalności w strukturze międzynarodowej.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Baltic Motors Imports SIA stanowi ułamek promila przychodów za 2022 spółki IMP i dotyczy usługi za kilka tysięcy złotych.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape JLR Poland Sp. z o.o. stanowi ułamek procenta przychodów spółki IMP za 2022 i obejmuje głównie obrót częściami samochodowymi i pojazdami samochodowymi i za usługi serwisowe narzędzi, usługi blacharskie i np. za zużycie wody.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape Motors Latvia stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i koncentruje się głównie na obrocie pojazdami samochodowymi i usługach.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape Management Services Ltd - UK stanowi około 1% przychodów spółki IMP za 2022 i dotyczy głównie różnego typu usług zakupywanych i sprzedawanych usług związanych głównie z refakturami kosztów.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape Motors Finland Oy stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i jest związana z usługami świadczonymi między podmiotami w grupie.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Interim Cars Sp. z o.o. - Poland stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i dotyczy towarów i usług związanych z pojazdami.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z UAB Krasta Auto stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i dotyczy świadczonych usług.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape Digital Limited stanowi ułamek procenta przychodów spółki IMP za 2022 i wynika z świadczonych usług.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z JSC Krasta Auto stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i są to transakcje usługowe świadczone między podmiotami powiązanymi.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z OSAUHING INCHCAPE MOTORS stanowi ułamek promila przychodów spółki IMP za 2022 i wynika z obrotu pojazdami samochodowymi oraz z usług.
Suma transakcji przychodowych i kosztowych z Inchcape Finance plc. stanowi ułamek procenta przychodów spółki IMP za 2022 i mieści się w kategorii inwestycje i pożyczki.
6. Działania restrukturyzacyjne
IMP informuje, że w roku podatkowym 2022 nie planowała ani nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych, mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Spółka na dzień opublikowania niniejszej informacji nie przewiduje również podejmowania działań restrukturyzacyjnych, o których mowa powyżej.
7. Informacja w zakresie złożonych wniosków o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, WIS oraz WIA
Spółka informuje, że w roku podatkowym 2022 IMP nie złożyła wniosków o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.
Spółka nie składała w roku podatkowym 2022 wniosków o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej
b) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.);
c) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1542 z późn. zm.).
8. Informacja w zakresie rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
IMP informuje, że w roku podatkowym 2022 nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.